Konferencje
Seminaria
Projekty Naukowe
Konkurs Fotograficzny
V edycja
IV edycja
III edycja
Program
Warsztaty
Galeria
II edycja
I edycja
III Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Socjologia medycyny - promocja zdrowia - media"
Termin: 25-27.09.2017 r.
Miejsce: Centrum Naukowej Informacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
ul. Marcinkowskiego 2-6, Wrocław

WARSZTATY DEDYKOWANE DLA SENIORÓW
27.09.2017 r. (środa); godz. 12.30 - 14.00(14.30)
WARSZTAT 4.:
Aktywizacja seniorów w ujęciu biopsychospołecznym - warsztat praktyczny dla seniorów
Prowadząca: prof. dr hab. Joanna Szczepańska-Gieracha

Warsztat ma na celu zaprezentowanie zestawu prostych i jednocześnie bezpiecznych ćwiczeń, które każda osoba po 60 roku życia może wykonywać we własnym domu w celu poprawy ruchomości w stawach obręczy barkowej i biodrowej oraz wzmocnienia mięśni kończyn górnych i dolnych, a także gorsetu mięśniowego tułowia. Przy każdym ćwiczeniu zostanie omówiony jego wpływ na organizm oraz ewentualne przeciwwskazania do jego wykonywania, jeśli takie występują.
W części edukacyjnej będzie można dowiedzieć się dlaczego stres jest głównym winowajcą w rozwoju chorób cywilizacyjnych. Na koniec przeprowadzimy badanie poziomu odczuwanego stresu oraz omówimy wyniki tego badania.

Czas trwania: 1.5 godziny (nawet do 2.0 h)
Liczba uczestników: 15 osób
Dodatkowe informacje: potrzebny będzie wygodny strój i obuwie zmienne.

Informacje o prowadzącej warsztat:
Prezes Fundacji Aktywizacji Seniorów SIWY DYM, Fizjoterapeuta, psychoterapeuta. Specjalizuje się w pracy z osobami doświadczającymi problemów ze zdrowiem w tym choroby cywilizacyjne (nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, nadwaga, depresja) i schorzenia psychosomatyczne. Wspiera osoby, które chciałyby poprawić swój stan zdrowia i zmienić styl życia na aktywny. Współpracuje z zespołem specjalistów z zakresu fizjoterapii, choreoterapii, muzykoterapii i doświadczonymi instruktorami fitness.
WARSZTAT 5.: NORDIC WALKING
Prowadząca: dr hab. n.k.f., Iwona Malicka

Nordic Walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Warsztaty będą miały charakter teoretyczno-praktyczny. Krótki wykład wprowadzający poprzedzi część praktyczną – instruktaż na świeżym powietrzu.
Celem warsztatów jest poznanie bądź doskonalenie poprawnej techniki Nordic Walking. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich chętnych bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej.
Zajęcia obejmują:
- Nordic Walking – teoria w pigułce – zalety, wady, potrzebny sprzęt, technika – podstawowe zasady, najczęstsze błędy;
- dobór sprzętu do Nordic Walking;
- pierwsze kroki z Nordic Walking - technika marszu z kijkami – praktyczny trening w terenie;
- podsumowanie: co daje uprawianie Nordic Walking?
Obecnie Nordic Walking to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Podczas jej uprawiania pracuje ponad 90% mięśni ludzkiego ciała. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, osoba uprawiająca Nordic Walking spala przeciętnie 20-40% kalorii więcej. Jednocześnie pobiera o 20-58% więcej tlenu, a tętno wzrasta o 5-17 uderzeń na minutę. To idealny sposób, aby poprawić kondycję fizyczną, wzmocnić układ mięśniowo-szkieletowy i zwiększyć wydolność układu krążeniowo - oddechowego.

Czas trwania: 1,5h
Liczba uczestników: 15 osób
Dodatkowe informacje: wygodny strój, sportowe buty (podczas warsztatu kije będą do Państwa dyspozycji).

Informacje o prowadzącej warsztat:
Adiunkt w Katedrze Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych Wydziału Fizjoterapii AWF we Wrocławiu, fizjoterapeutka, instruktorka Nordic Walking. Przedmiotem jej naukowych zainteresowań jest ocena stanu psychofizycznego oraz skuteczności rehabilitacji osób leczonych z powodu nowotworów złośliwych, zwłaszcza raka piersi. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Amazonek Femina Fenix we Wrocławiu, prowadząc zajęcia usprawniające oraz jest współorganizatorką Dolnośląskich Onkoigrzysk Dzieci i Młodzieży.
WARSZTAT 6.: HISZPAŃSKI TAPAS DLA ZDROWIA I PRZYJAŹNI
Prowadząca: Monika Bień-Königsman

Zdrowy styl życia, to również zdrowe i różnorodne oraz (co ważne) pyszne jedzenie. Zdrowy styl życia nie musi być nudny. Dotyczy to również jedzenia. Hiszpanie wiedzą to doskonale, stąd właśnie u nich lata temu powstały tapas, czyli małe, ale bardzo różnorodne przekąski. Te zdrowe kanapeczki i szaszłyki oraz drobne dania, to cała filozofia życia. W hiszpańskich tapas nie chodzi tylko o jedzenie, ale przede wszystkim o bycie razem, bycie z przyjaciółmi. Warsztaty pozwolą zapoznać się z fenomenem kulinarnym w postaci małej przekąski, który podbił cały świat. Podczas spotkania będziecie Państwo mogli dogłębnie zrozumieć na czym opiera się to wywodzące się z Andaluzji, a od lat znane na całym świecie danie.
Cele: Nauka robienia małych hiszpańskich przekąsek w formie kanapek i szaszłyków i wspólne spędzanie czasu. Otwarcie się na nowe połączenia smaków, wspólne kulinarne eksperymentowanie. Pokazanie, jak razem można spędzić kreatywnie i wesoło czas w kuchni i tworzyć przy tym pyszne, zdrowe i proste przekąski. Hiszpanie na jednej małej kanapce potrafią połączyć świeżą rybę, z plasterkiem szynki i kawałkiem melona, a to tylko drobny przykład. Podczas warsztatu odkryjecie Państwo niezliczone możliwości, jakie kryją się za prostą hiszpańską kanapką. Jeśli uczestnikom spodoba się idea, to potem mogą tapasowe spotkania kontynuować w domach.

Czas trwania: 1.5 godziny
Liczba uczestników: 15-20 osób
Dodatkowe informacje: Na spotkanie warto ze sobą przynieść otwartość na nowe smaki i fartuszek. Jeżeli to nie kłopot, prosimy o zabranie ulubionego produktu, który wykorzystamy podczas wspólnego tworzenia zdrowych przekąsek. Reszta będzie na miejscu.

Informacje o prowadzącej warsztat:
Projektantka wnętrz, która niedawno rozpoczęła przygodę, jako pisarka. Autorka książki „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych”. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim i public relations w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz aranżację i architekturę wnętrz w Brighton i we Wrocławiu. W latach 2004–2009 mieszkała w Wielkiej Brytanii, potem w Hiszpanii. Od 2009 roku mieszka w Polsce i pracuje jako projektantka wnętrz. Monika fascynuje się Hiszpanią i prowadzi blog na jej temat. Obecnie pracuje nad paroma projektami kulturalno-kulinarnymi poświęconymi tematyce hiszpańskiej.
Link do bloga: http://hiszpanskiesmaki.es/moja-ksiazka
Link do książki „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych”: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/nowosci/prod-ol.html

Dzień Promocji Zdrowia jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Organizatorzy
Zakład Humanistycznych Nauk Lekarskich
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Fundacja Kreatywnie dla Zdrowia
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Departament Zdrowia i Promocji Województwa
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych
Urzędu Miejskiego Wrocławia
Sekcja Socjologii Zdrowia i Medycyny
Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

Patronat Honorowy
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia
Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej

Patronat Medialny
Czasopismo Zdrowie Publiczne i Zarządzanie. Zeszyty Naukowe Ochrony Zdrowia,
Instytut Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miscellanea Anthropologica et Sociologica Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu Czasopismo Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne
Czasopismo Edukacja Zdrowotna Czasopismo Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia Czasopismo Ogólnopolski Przegląd Medyczny Portal dietapacjenta.pl

Sponsorzy
Wydawnictwo Adam Marszałek‫ Wydawnictwo Rita Baum Gospodarstwo Milejowe Pole