III KOMUNIKAT
PROGRAM KONFERENCJI
DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA
program
WARSZTATY
dla uczestników
dla studentów
dla seniorów
PUBLIKACJA
wymogi edytorskie
lista czasopism
II Komunikat
I Komunikat
Regulamin Konferencji
Regulamin Sesji Studenckiej
Komitet Naukowy
Komitet Organizacyjny
III edycja - media
II edycja - starzenie
I edycja - biopolityka
III Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Socjologia medycyny - promocja zdrowia - media"
Termin: 25-27.09.2017 r.
Miejsce: Centrum Naukowej Informacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
ul. Marcinkowskiego 2-6, Wrocław

WARSZTATY DEDYKOWANE DLA SENIORÓW
27.09.2017 r. (środa); godz. 12.30 - 14.00(14.30)
WARSZTAT 4.:
Aktywizacja seniorów w ujęciu biopsychospołecznym - warsztat praktyczny dla seniorów - BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadząca: prof. dr hab. Joanna Szczepańska-Gieracha

Warsztat ma na celu zaprezentowanie zestawu prostych i jednocześnie bezpiecznych ćwiczeń, które każda osoba po 60 roku życia może wykonywać we własnym domu w celu poprawy ruchomości w stawach obręczy barkowej i biodrowej oraz wzmocnienia mięśni kończyn górnych i dolnych, a także gorsetu mięśniowego tułowia. Przy każdym ćwiczeniu zostanie omówiony jego wpływ na organizm oraz ewentualne przeciwwskazania do jego wykonywania, jeśli takie występują.
W części edukacyjnej będzie można dowiedzieć się dlaczego stres jest głównym winowajcą w rozwoju chorób cywilizacyjnych. Na koniec przeprowadzimy badanie poziomu odczuwanego stresu oraz omówimy wyniki tego badania.

Czas trwania: 1.5 godziny (nawet do 2.0 h)
Liczba uczestników: 15 osób
Dodatkowe informacje: potrzebny będzie wygodny strój i obuwie zmienne.

Informacje o prowadzącej warsztat:
Prezes Fundacji Aktywizacji Seniorów SIWY DYM, Fizjoterapeuta, psychoterapeuta. Specjalizuje się w pracy z osobami doświadczającymi problemów ze zdrowiem w tym choroby cywilizacyjne (nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, nadwaga, depresja) i schorzenia psychosomatyczne. Wspiera osoby, które chciałyby poprawić swój stan zdrowia i zmienić styl życia na aktywny. Współpracuje z zespołem specjalistów z zakresu fizjoterapii, choreoterapii, muzykoterapii i doświadczonymi instruktorami fitness.

Zapisy: formularz zgłoszeniowy
WARSZTAT 5.: NORDIC WALKING
Prowadząca: dr hab. n.k.f., Iwona Malicka

Nordic Walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Warsztaty będą miały charakter teoretyczno-praktyczny. Krótki wykład wprowadzający poprzedzi część praktyczną – instruktaż na świeżym powietrzu.
Celem warsztatów jest poznanie bądź doskonalenie poprawnej techniki Nordic Walking. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich chętnych bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej.
Zajęcia obejmują:
- Nordic Walking – teoria w pigułce – zalety, wady, potrzebny sprzęt, technika – podstawowe zasady, najczęstsze błędy;
- dobór sprzętu do Nordic Walking;
- pierwsze kroki z Nordic Walking - technika marszu z kijkami – praktyczny trening w terenie;
- podsumowanie: co daje uprawianie Nordic Walking?
Obecnie Nordic Walking to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Podczas jej uprawiania pracuje ponad 90% mięśni ludzkiego ciała. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, osoba uprawiająca Nordic Walking spala przeciętnie 20-40% kalorii więcej. Jednocześnie pobiera o 20-58% więcej tlenu, a tętno wzrasta o 5-17 uderzeń na minutę. To idealny sposób, aby poprawić kondycję fizyczną, wzmocnić układ mięśniowo-szkieletowy i zwiększyć wydolność układu krążeniowo - oddechowego.

Czas trwania: 1,5h
Liczba uczestników: 15 osób
Dodatkowe informacje: wygodny strój, sportowe buty (podczas warsztatu kije będą do Państwa dyspozycji).

Informacje o prowadzącej warsztat:
Adiunkt w Katedrze Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych Wydziału Fizjoterapii AWF we Wrocławiu, fizjoterapeutka, instruktorka Nordic Walking. Przedmiotem jej naukowych zainteresowań jest ocena stanu psychofizycznego oraz skuteczności rehabilitacji osób leczonych z powodu nowotworów złośliwych, zwłaszcza raka piersi. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Amazonek Femina Fenix we Wrocławiu, prowadząc zajęcia usprawniające oraz jest współorganizatorką Dolnośląskich Onkoigrzysk Dzieci i Młodzieży.

Zapisy: formularz zgłoszeniowy
WARSZTAT 6.: HISZPAŃSKI TAPAS DLA ZDROWIA I PRZYJAŹNI - BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadząca: Monika Bień-Königsman

Zdrowy styl życia, to również zdrowe i różnorodne oraz (co ważne) pyszne jedzenie. Zdrowy styl życia nie musi być nudny. Dotyczy to również jedzenia. Hiszpanie wiedzą to doskonale, stąd właśnie u nich lata temu powstały tapas, czyli małe, ale bardzo różnorodne przekąski. Te zdrowe kanapeczki i szaszłyki oraz drobne dania, to cała filozofia życia. W hiszpańskich tapas nie chodzi tylko o jedzenie, ale przede wszystkim o bycie razem, bycie z przyjaciółmi. Warsztaty pozwolą zapoznać się z fenomenem kulinarnym w postaci małej przekąski, który podbił cały świat. Podczas spotkania będziecie Państwo mogli dogłębnie zrozumieć na czym opiera się to wywodzące się z Andaluzji, a od lat znane na całym świecie danie.
Cele: Nauka robienia małych hiszpańskich przekąsek w formie kanapek i szaszłyków i wspólne spędzanie czasu. Otwarcie się na nowe połączenia smaków, wspólne kulinarne eksperymentowanie. Pokazanie, jak razem można spędzić kreatywnie i wesoło czas w kuchni i tworzyć przy tym pyszne, zdrowe i proste przekąski. Hiszpanie na jednej małej kanapce potrafią połączyć świeżą rybę, z plasterkiem szynki i kawałkiem melona, a to tylko drobny przykład. Podczas warsztatu odkryjecie Państwo niezliczone możliwości, jakie kryją się za prostą hiszpańską kanapką. Jeśli uczestnikom spodoba się idea, to potem mogą tapasowe spotkania kontynuować w domach.

Czas trwania: 1.5 godziny
Liczba uczestników: 15-20 osób
Dodatkowe informacje: Na spotkanie warto ze sobą przynieść otwartość na nowe smaki i fartuszek. Jeżeli to nie kłopot, prosimy o zabranie ulubionego produktu, który wykorzystamy podczas wspólnego tworzenia zdrowych przekąsek. Reszta będzie na miejscu.

Informacje o prowadzącej warsztat:
Projektantka wnętrz, która niedawno rozpoczęła przygodę, jako pisarka. Autorka książki „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych”. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim i public relations w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz aranżację i architekturę wnętrz w Brighton i we Wrocławiu. W latach 2004–2009 mieszkała w Wielkiej Brytanii, potem w Hiszpanii. Od 2009 roku mieszka w Polsce i pracuje jako projektantka wnętrz. Monika fascynuje się Hiszpanią i prowadzi blog na jej temat. Obecnie pracuje nad paroma projektami kulturalno-kulinarnymi poświęconymi tematyce hiszpańskiej.
Link do bloga: http://hiszpanskiesmaki.es/moja-ksiazka
Link do książki „¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych”: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/nowosci/prod-ol.html

Zapisy: formularz zgłoszeniowy

Dzień Promocji Zdrowia jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Organizatorzy
Zakład Humanistycznych Nauk Lekarskich
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Fundacja Kreatywnie dla Zdrowia
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Departament Zdrowia i Promocji Województwa
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych
Urzędu Miejskiego Wrocławia
Sekcja Socjologii Zdrowia i Medycyny
Polskiego Towarzystwa Socjologicznego

Patronat Honorowy
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia
Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej

Patronat Medialny
Czasopismo Zdrowie Publiczne i Zarządzanie. Zeszyty Naukowe Ochrony Zdrowia,
Instytut Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miscellanea Anthropologica et Sociologica Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu Czasopismo Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne
Czasopismo Edukacja Zdrowotna Czasopismo Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia Czasopismo Ogólnopolski Przegląd Medyczny Portal dietapacjenta.pl

Sponsorzy
Wydawnictwo Adam Marszałek‫ Wydawnictwo Rita Baum Gospodarstwo Milejowe Pole